بهترین بازیهای وسترن

۲۸ دی ۱۴۰۰

/

توسط Mohsen Shabestan

بهترین بازیهای وسترن 

Dead Man's Hand

بهترین بازی های خاطره انگیز وسترن
بهترین بازی های خاطره انگیز وسترن

Dead Man’s Hand :

Dead Man’s Hand شخصیت اصلی بازی با نام ال‌تیهون که در گذشته عضو گروهی به نام ۹ بوده،. درنهایت تصمیم می‌گیرد از این گروه و اهداف شوم آن‌ها فاصله بگیرد.و مسیر جدیدی را برای زندگی خود دنبال کند. همین قضیه هم باعث عصبانیت سایر اعضای گروه ۹ شده و آن‌ها یک روز به‌سراغ تیهون رفته و او را هدف گلوله قرار می‌دهند و درحالی‌که تصور می‌کنند کار او تمام شده. رهایش می‌کنند. ولی تیهون که زنده مانده،. بعد از بهبودی تصمیم به انتقام می‌گیرد و بازیکن باید در نقش او به‌سراغ اعضای گروه قدیمی خود برود.

Dead Man’s Hand گیم‌پلی بازی ترکیبی از المان‌های شوتر اول شخص و پوکر را در خود داشت. که بخش پوکر برای افزایش میزان سلامتی و مهمات استفاده می‌شد. تا بازیکن در بخش شوتر کار راحت‌تری را در پیش داشته باشد و با سلاح‌های مختلف خود از هفت‌تیر و شاتگان تا چاقو.، به مبارزه با دشمنان بپردازد. همچنین امکان استفاده از المان‌های محیطی برای ازبین‌بردن دشمنان هم وجود داشت. و می‌شد از آن‌ها به‌عنوان تله استفاده کرد.

Outlaws

بهترین بازی های خاطره انگیز وسترن
بهترین بازی های خاطره انگیز وسترن

Outlaws :

Outlaws این شوتر اول شخص داستان یک مارشال ایالتی به‌نام جیمز اندرسون را روایت می‌کرد. که گروهی تبهکار همسرش را کشته و دخترش را دزدیده بودند و او هم به‌سراغ انتقام از این افراد می‌رفت.  گیم‌پلی جذاب بازی و موسیقی‌های شنیدنی آن باعث خلق اثری تماشایی در ژانر وسترن می‌شد.

Outlaws درکنار ویژگی‌های مختلف خود در گیم‌پلی بخش داستانی از جمله سلاح‌های متنوع.، امکان استفاده از دینامیت و همین‌طور زوم کردن اسلحه که در آن دوران هنوز به استانداردی در این سبک تبدیل نشده بود. و همین‌طور پازل‌ها و معماهایی که در بعضی بخش‌ها به چشم می‌خوردند.، مأموریت‌های جداگانه‌ای هم داشت که داستان تبدیل شدن اندرسون به یک مارشال ایالتی را روایت می‌کردند. و بازیکن در هرکدام از آن‌ها به‌سراغ فردی یاغی و قانون‌شکن می‌رفت و او را دستگیر می‌کرد یا از بین می‌برد.

Darkwatch

بهترین بازی های خاطره انگیز وسترن
بهترین بازی های خاطره انگیز وسترن

Darkwatch :

Darkwatch این شوتر اول شخص که در سال ۲۰۰۵ برای پلی‌استیشن ۲ و ایکس‌باکس منتشر شد. (در آمریکا توسط کپکام و در اروپا به‌وسیله‌ی یوبیسافت) مخاطبان خود را همان ابتدای کار با شروعی غافل‌گیرکننده همراه می‌کرد. و این نوشته‌ها روی صفحه نقش می‌بست: «شما جریکو کراس هستید، یک هفت‌تیرکش یاغی که از اصول خود برگشته. پشت‌سر شما دنیایی از سرقت‌های خونین و انتقام به‌جای مانده و در پیش روی شما هم آخرین قطاری به چشم می‌خورد. که قصد سرقت از آن را دارید. امشب.، زندگی شما به پایان می‌رسد… و افسانه‌ی شما آغاز می‌شود.

Darkwatch سپس بازی شروع می‌شد و بازیکن با هدایت جریکو کراس به درون قطاری در حال حرکت می‌رفت که قصد سرقت از آن را داشت.؛ قطاری با شکل و شمایل عجیب و اجساد خونین که خبر از اتفاقی مهیب می‌دادند. کمی جلوتر هم سر و کله‌ی موجوداتی اهریمنی مثل اسکلت‌هایی با چشمان قرمزرنگ پیدا می‌شد. که تضاد جالبی با فضای وسترن بازی داشتند. درنهایت هم اولین باس بازی از راه می‌رسید. و پس از مبارزه‌ای جانانه با او، مشخص می‌شد که کراس به طلسمی دچار شده که او را به یک خون‌آشام تبدیل کرده است.؛ کابویی خون‌آشام که باید بین انسان ماندن و رستگار شدن یا فرو رفتن در دل تاریکی یکی از انتخاب کند و در این مسیر بجنگد.

Desperados : Dead or Alive

بهترین بازی های خاطره انگیز وسترن
بهترین بازی های خاطره انگیز وسترن

Desperados : Dead or Alive :

Desperados : Dead or Alive در سال ۲۰۰۱ به یکی از بهترین و متفاوت‌ترین بازی‌های وسترن می‌رسیم؛ دسپرادوس، دومین ساخته‌ی استودیوی آلمانی اسپل باند (Spellbound Entertainment) که با انتشار توسط Infogrames ژانر وسترن را با سبک تاکتیکال هم‌زمان ترکیب کرد و معجونی خوشمزه و دلچسب تحویل مخاطبان داد.

Desperados : Dead or Alive ماجراهای بازی در سال ۱۸۸۱ اتفاق می‌افتاد و هدایت هفت‌تیرکشی به‌نام جان کوپر را در اختیار بازیکن قرار می‌داد که برای به‌دست آوردن جایزه‌ای ارزشمند به‌سراغ مأموریتی می‌رفت؛ مأموریتی که بعد از مدتی متوجه می‌شد در آن حد که تصور می‌کرده هم ساده نخواهد بود. داستان بازی پیچش‌های جالبی داشت و شخصیت‌های مختلفی هم کوپر را در طول مراحل متنوع آن همراهی می‌کردند که از مک‌کوی و امکانات فراوان او تا کیت اوهارا و ویژگی‌های اغواگرانه‌اش، هرکدام بُعد جدیدی به گیم‌پلی می‌دادند.

Call of Juarez : Bound in Blood

بهترین بازی های خاطره انگیز وسترن
بهترین بازی های خاطره انگیز وسترن

Call of Juarez : Bound in Blood : 

Call of Juarez : Bound in Blood داستان بازی پیچیدگی‌های جالبی داشت. و شخصیت‌پردازی‌های خوب دو کاراکتر اصلی درکنار افراد دیگری مثل خوان مندوزا ملقب به خوارز باعث می‌شد. با اثر وسترن جذابی طرف باشیم که از نظر گیم‌پلی هم تنوع بالایی داشت. به‌طوری‌که بازی به دو بخش متفاوت تقسیم می‌شد. و در قسمت‌هایی که بیلی را کنترل می‌کردیم، بیشتر با گیم‌پلی مخفی‌کاری سر و کار داشتیم. و در بخش‌های ری هم وارد حالت اکشن و کشت‌وکشتار می‌شدیم. سلاح‌های متنوع، قابلیت دوئل با دشمنان و همین‌طور بخش چندنفره‌ی بازی با ویژگی‌های مختلف خود باعث می‌شدند. حس و حال حضور در غرب وحشی به خوبی به مخاطبان منتقل شود و Call of Juarez از این نظر موفق شد کار بزرگی را انجام دهد.

Call of Juarez در سال ۲۰۰۹ نسخه‌ی دوم آن با عنوان Call of Juarez: Bound in Blood برای پلی‌استیشن ۳ هم منتشر شد. این‌بار داستان به‌سراغ ماجراهای قبل از اتفاقات نسخه‌ی اول رفته بود و برادران مک‌کال (ری، توماس و ویلیام) را در دوران جوانی آن‌ها نشان می‌داد. برادرانی که اتفاقات زیادی برای آن‌ها رخ می‌داد و سرنوشت آن‌ها عوض می‌شد. و ماجرا به سمتی می‌رفت که مخاطب می‌فهمید چرا ری از یک هفت‌تیرکش به یک کشیش تبدیل شده است.

Gun

بهترین بازی های خاطره انگیز وسترن
بهترین بازی های خاطره انگیز وسترن

Gun :

Gun محیط‌های عظیمی را در غرب وحشی بازسازی کرده بود. و با گیم‌پلی اکشن ماجرایی سوم شخص خود به بازیکن‌ها امکان هدایت شخصیتی به‌نام کلتن وایت را می‌داد که در سال ۱۸۸۰ در مناطقی چون آریزونا.، کلرادو، کانزاس و نیومکزیکو به‌سراغ مبارزه با دشمنان خود می‌رفت. صداگذاری شخصیت کلتن که اصلیتی سرخ‌پوستی از قبیله‌ی آپاچی داشت توسط توماس جین، بازیگر اصلی فیلم مه (The Mist) انجام شده بود و درکنار او افراد مطرح دیگری مثل لنس هنریکسن، کریس کریستوفرسن و ران پرلمن هم صدای خود را به شخصیت‌های مختلف بازی قرض داده بودند.

Gun درکنار مأموریت‌های اصلی خود، شامل مأموریت‌های فرعی متنوعی هم می‌شد. و شکار حیواناتی مثل بوفالو و شیر کوهی هم برای آن در نظر گرفته شده بود. که جذابیت خاصی به آن می‌داد. همچنین مینی‌گیم‌های مختلف و قابلیت‌هایی مثل حالت صحنه آهسته هم در بازی وجود داشت. که بازیکن می‌توانست به کمک آن برای لحظاتی وارد زاویه‌ی اول شخص شده. و به شکل دقیق‌تری دشمنان خود را از سر راه بردارد. طبق سنت رایج آثار وسترن، امکان اسب‌سواری هم در بازی وجود داشت. و در مجموع بازی گان اثری بود که به خوبی از تمام پتانسیل‌های این سبک استفاده می‌کرد.

Sunset Riders

بهترین بازی های خاطره انگیز وسترن
بهترین بازی های خاطره انگیز وسترن

Sunset Riders :

Sunset Riders بالاخره به بازی‌ای رسیدیم که با وجود گذشت حدود سه دهه از عرضه‌‌اش، همچنان خیلی‌ها خاطرات لذت‌بخش آن‌را فراموش نکرده‌اند.

Sunset Riders یکی دیگر از محصولات کونامی با تم وسترن بود که در سال ۱۹۹۱ برای آرکید تولید شد. این وسترن دوست‌داشتنی در دو نوع متفاوت ارائه می‌شد که یکی امکان تجربه‌ی بازی دونفره را به مخاطبان می‌داد و دیگری حالت چهارنفره داشت؛ چهار شخصیت با شکل و شمایل متفاوت که دو نفر اصلی بیلی کول (با پوشش آبی‌رنگ و هفت‌تیر) و کورمانو وایلد (با لباس و کلاه بنفش و شاتگان) بودند و دو شخصیت دیگر هم باب و استیو نام داشتند.

Sunset Riders کابوی‌های جایزه‌بگیر  مأموریت داشتند با پشت‌سر گذاشتن مراحل مختلف و ازبین‌بردن تبهکاران و یاغی‌هایی با شکل و شمایل متفاوت از هفت‌تیرکش‌های سریع و حرفه‌ای تا سرخ‌پوست‌ها، درنهایت به‌سراغ مهم‌ترین دشمن خود یعنی ریچارد رز بروند که کابویی ثروتمند و بسیار ماهر بود و پایان این نبرد هم با صحنه‌ای تماشایی از پرواز یک گل رز همراه می‌شد. در طول مسیر پیشروی بازی، اتفاقات مختلفی برای بازیکن رخ می‌داد و از مبارزات معمولی درون شهر تا حمله‌ی گاوها و دویدن بر بالای آن‌ها یا مراحل قطار و همین‌طور بخش‌های ویژه و امتیازی به‌همراه اسب‌سواری، همه و همه تنوع بالایی به بازی می‌دادند.

Red Dead Redemption

بهترین بازی های چند سال اخیر
بهترین بازی های چند سال اخیر

Red Dead Redemption :

بالاخره به بازی‌ای رسیدیم که می‌توان آن‌را مهم‌ترین اثر وسترن این صنعت دانست؛ بازی‌ای که البته به‌نوعی با Red Dead Revolver در یک مجموعه قرار می‌گیرد .

Red Dead Redemption را از هر جهت می‌توان انقلابی بزرگ در بازی‌های وسترن دانست؛ اثری که سازندگان آن با کمک تکنولوژی‌های پیشرفته (از جمله موتور گرافیکی RAGE که اولین‌بار در ساخت بازی Table Tennis به‌کار رفته بود) و البته مهم‌تر از آن استعداد بالای خود توانستند پتانسیل واقعی بازی‌ای در غرب وحشی را به مخاطبان نشان دهند و استانداردهایی را در این سبک بازی‌ها بنا کنند .

شخصیت اصلی بازی با نام جان مارستن (با صداپیشگی فوق‌العاده‌ی راب ویداف) در ابتدای بازی به‌سراغ همکار قدیمی خود بیل ویلیامسن می‌رفت و با اصابت گلوله از طرف ویلیامسن و همراهانش، نقش بر زمین می‌شد تا بازیکن در همان ۱۰ دقیقه‌ی ابتدایی متوجه شود با اثری متفاوت طرف است و طی ساعات بعدی روایتی را دنبال خواهد کرد که کمتر مشابه آن‌را تجربه کرده است؛ داستانی پُر از شگفتی و اتفاقات مختلف که جان مارستن و سایر کاراکترهای بازی مثل داچ ون‌درلیند با شخصیت‌پردازی‌های حرفه‌ای خود عمق خوبی به آن می‌بخشیدند و تعدادی از ماندگارترین صحنه‌های بازی‌های راک‌استار را خلق می‌کردند.

Red Dead Redemption 2

بهترین بازی های خاطره انگیز وسترن

Red Dead Redemption 2 :

Red Dead Redemption 2 بعد از موفقیت عظیم بازی، طبیعی بود که راک‌استار به‌سراغ تولید نسخه‌ی دوم برود و البته این قضیه سال‌ها طول کشید؛ انتظاری که ارزشش را داشت. و بازی Red Dead Redemption 2 با عرضه در سال ۲۰۱۸ برای پلی‌استیشن ۴ و ایکس‌باکس وان نه‌تنها یک‌بار دیگر اثر وسترن درجه یکی را تقدیم هواداران کرده. بلکه از جهاتی نسبت به بازی قبلی هم فراتر رفته است. بازی این‌بار روایت‌گر ماجراهای شخصیت جدیدی به‌نام آرتور مورگان است. کسی که در نسخه‌ی اول خبری از او نبود و نام او را نشنیده بودیم. ولی در نسخه‌ی دوم مشخص می‌شود اهمیت زیادی در اتفاقات مختلفی داشته که برای اعضای گروه داچ از جمله جان مارستن رخ داده است.

Red Dead Redemption 2 هم مثل بازی قبلی جزو نقاط مثبت آن محسوب می‌شود. گیم‌پلی‌ای که در بخش‌های داستانی کیفیت سینمایی خود را نشان می‌دهد و در بخش‌های فرعی و گشت‌وگذار در محیط‌ها هم آزادی عمل بالا و مکانیزم‌های فراوان خود را به رخ می‌کشد. و کاری می‌کند که بعد از ده‌ها ساعت تجربه‌ی بازی نیز همچنان با موارد جدیدی رو‌به‌رو شویم. و خوشبختانه این‌بار نسخه‌ی کامپیوتر بازی (و همین‌طور استیدیا). هم مدتی بعد از نسخه‌های کنسولی از راه رسیده تا پی‌سی‌گیمرها بتوانند آن‌را با کیفیتی بالا تجربه کرده و به‌سراغ مادهای متنوع بازی هم بروند.